26 października, 2015

Zieleń w biurze – czyli jakie rośliny warto wybrać?

Rośliny w biurze, choć nie wszyscy są do nich przekonane, to jednak dobry wybór. Dlaczego? Oczyszczają powietrze z acetonu, wydzielanego przez biurowe monitory, stanowią miły akcent kolorystyczny dla oka, mogą również być niecodzienną dekoracją, robiącą wrażenie na klientach. Warto jednak wybrać rośliny mało wymagające i proste w uprawie. Poniżej prezentujemy listę roślinek doniczkowych o ciekawych wyglądzie.

Rośliny w biurze – postaw na proste formy

By stworzyć ciekawą kompozycję z roślin w biurze – tak naprawdę nie trzeba ich wcale zbyt wiele. Mamy do wyboru kilka najprostszych kombinacji:

  • duża donica z kilkoma roślinami – ciekawie zestawione rośliny mogą stanowić naprawdę niebanalną formę ozdoby pomieszczenia. Jeśli wybierzemy rośliny mało wymagające, to całość będzie wymagać np. tylko podlania raz na tydzień,
  • kilka donic ustawionych koło siebie – oryginalne i ładne donice, ustawione w ciekawą kompozycję także będą przyciągać wzrok,
  • ogród wertykalny – do jego stworzenia najlepiej nająć specjalistyczną firmę, jednak odpowiednio zaprojektowany wymagać będzie jedynie podlewania co jakiś czas. Ogrody wertykalne, czyli inaczej pionowe, to kompozycje umieszczane na ścianach. Zajmują niewiele miejsca, a przykują wzrok klientów.

rosliny do biura

Rośliny do biura – najlepsze gatunki

Oto lista najbardziej polecanych do biur roślin:

Zamiokulkas zamiolistny

Roślina o strzelistych łodygach, pokrytych owalnymi listkami. Zamiokulkas ma ładny, głęboki zielony kolor. Jest prosty w hodowli, nie lubi jedynie nadmiaru słońca, nie trzeba go podlewać zbyt często ani intensywnie.

Wężownica

Nazwa tej rośliny pochodzi od kształtu liści – przypominają prężące się w górę węże, mają barwę zieloną lub żółtawą, niektóre odmiany mają białe obwódki. Wężownica ma minimalne wymagania, a zasadzona w sporej doniczce szybko wyrośnie na ładną i dorodną roślinę.

rosliny doniczkowe

Aglaonema

Posiadająca duże, owalne liście z wyraźnymi białymi nerwami Aglaonema to idealny wybór do biur. Jest mało wymagająca, a bardzo efektowna. W sprzyjających warunkach dorasta do 1 metra wielkości, idealnie więc nadaje się do umieszczenia w firmowym patio.

Paprotka

Paprotka nie zawsze chce ładnie rosnąć, jednak jest idealną rośliną do ciemniejszych pomieszczeń. Kiedyś królowała w biurach, dziś jest nieco zapomniana. A niepotrzebnie, ponieważ doskonale pochłania różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Zielistka

Choć rzadko dorasta do gigantycznych rozmiarów, to jednak jest roślinką pełną uroku. Długie, delikatne zielone listki z białym paskiem pośrodku przyciągają wzrok. Tak naprawdę zielistkę wystarczy tylko podlewać – ma praktycznie minimalne wymagania.

Skrzydłokwiat

Liście o głębokiej zieleni oraz białe, wystające ponad nie kwiaty, przypominające nieco zwinięte skrzydła ptaka – tak właśnie wygląda skrzydłokwiat. Jest to roślina bardzo reprezentacyjna i elegancka. Nie potrzebuje dużo światła ani wilgoci, nie ma także zbyt wielkich wymagań odnośnie nawożenia.

Sansewierie

Na rynku dostępnych jest kilka gatunków tego sukulenta. Mają one mięsiste, strzeliste liście o różnym pokroju. Są często sadzone w centrach handlowych ze względu na niskie wymagania i efektowny wygląd. Bardzo ciekawą opcją jest zestawienie razem kilku gatunków sansewierii.

INFOLINIA 800 550 010