10 grudnia, 2015

Biura i meble biurowe – trendy na rok 2016

Branża mebli biurowych nie jest tak podatna na szybko zmieniające się mody, jednak także tu można zauważyć oddziaływanie pewnych trendów. Choć nie zmieniają się one zbyt szybko, to jednak zawsze można wskazać na pewne nurty, które dominują w danym roku lub dekadzie. Jakie zmiany projektanci wnętrz zamierzają realizować w 2016 roku, a które są nowością?


Wskazać można tu na kilka prądów, za którymi najczęściej stoi psychologia biznesu – specjaliści od niej wciąż prowadzą badania, mające poprawić jakość pracy i samopoczucie pracowników. Ich wyniki przekładają się później na reorganizację przestrzeni biurowej wedle nowych zasad.

Boksy? Może już podziękujemy…

Jedną ze zmian, którą zauważyć można już w biurach na zachodzie, jest odejście od idei boksów. Obecnie stawia się na tworzenie przestrzeni dla konkretnych zespołów, także w formie open space, gdzie wydziela się po prostu kilku-kilkunastoosobowe stanowiska robocze. Taka tendencja ma sprzyjać przepływowi informacji i poprawie skuteczności działania. Badania wykazały, że najlepiej działają te zespoły, w których rozmawia się dużo na żywo. Podobnie, jak od boksów, odchodzi się także od samodzielnych biur na rzecz pomieszczeń kilkuosobowych – dotyczy to oczywiście dużych korporacji. Rzecz można, że hasłem przewodnim na rok 2016 powinna być: współpraca i kooperacja.

trendy 2016

Biuro czy jadalnia?

Kolejnym trendem, jaki można zauważyć w propozycjach projektantów wnętrz, jest nawiązywanie do stylu pomieszczeń mieszkalnych. Zamiast stołu konferencyjnego – prosty, sosnowy stół, przywodzący jadalnię u babci? Właśnie tak. Nie chodzi jednak o odtworzenie idealnie klimatu domu, ale zabawę z motywami. Wiklinowy fotel, obrus w kratę, sielskie obrazki na ścianie – mają wprowadzić do biura atmosferę przytulności. Zalecamy jednak ostrożność przy wyborze tego trendu, bo o ile sprawdzi się on na przykład w agencji reklamowej, o tyle w poważnej kancelarii prawniczej może wyglądać po prostu śmiesznie.
biuro

Zabawa stylami – czyli eklektyzm

Trendem nawiązującym do wyżej przedstawionego jest nadal panująca moda na eklektyzm – czyli mieszanie stylów. Należy jednak to robić ostrożnie, by nie przesadzić i nie stworzyć w biurze estetycznej mieszanki wybuchowej, która będzie powodować problemy ze skupieniem się na pracy. Jedna zabytkowa etażerka jako uzupełnienie nowoczesnego biura zrobi większe wrażenie, niż zestawienie wielu mebli w różnych stylach. Zawsze także wszystkie elementy powinny mieć jakieś elementy łączące – kolor, połysk itp.

High gloss – wysoki połysk

Meble biurowe na wysoki połysk nadal modne – to także dominujący trend na 2016 rok. W pełni łask jest biel, przez wiele lat uważana za kolor niepraktyczny. Teraz króluje w biurach, najczęściej właśnie w wersji high gloss. Wnętrza utrzymane w białej tonacji są jasne i przestronne. Łatwo także zmienić wystrój takiego biura, wprowadzając dodatki w innym kolorze. Biel współgra z wszystkimi barwami, pozwalając uzyskać z zestawień bardzo ciekawe efekty.

INFOLINIA 800 550 010