25 września, 2015

Małe biuro – duże wyzwanie

Nie zawsze mamy do dyspozycji biuro o takim metrażu, jak byśmy sobie życzyli. Jak urządzić małe biuro, by praca w nim była efektywna i przyjemna?

Wybierz najważniejsze elementy

Przygotowując się do urządzenia niewielkiego pomieszczenia biurowego, należy przede wszystkim zastanowić się, jakie role musi spełnić w pierwszej kolejności. Czy więcej czasu będziemy spędzać, pracując samodzielnie czy może będą nas odwiedzać klienci? Ile miejsca powinniśmy przeznaczyć na przechowywanie materiałów do pracy i segregatorów z dokumentami? Jakie sprzęty są nam niezbędne w pracy, a bez czego możemy się obyć?

Niezbędne w biurze z pewnością będzie biurko oraz ergonomiczny fotel. Warto także pomyśleć o regale lub szafie na dokumenty. Jeśli przewidujemy często wizyty klientów – konieczne jest miejsce do siedzenia dla nich – doradzamy jednak fotele lub krzesła, a nie masywną kanapę.

Jak urządzić małe biuro – przydatne triki

Przede wszystkim, decydując o wystroju małego pomieszczenia biurowego należy pamiętać o jednej zasadzie: nie stosować rozwiązań, które optycznie pomniejszą biuro. Dotyczy to zwłaszcza wyboru koloru ścian, zdecydowanie lepiej postawić na barwy jasne, delikatne, które wnętrze rozświetlą. W małych pomieszczeniach lepiej zrezygnować z dużych wzorów na tapecie albo kontrastowych zestawień kolorów.

Podobnie z kolorystyką i gabarytami mebli – dużo lepszy efekt uzyska się w przypadku wyboru zestawu w jasnych kolorach, o lekkiej optycznie konstrukcji. Należy unikać mebli dużych i masywnych, gdyż przytłoczą one wnętrze i podkreślą jego małe rozmiary.

KO_9

Do małych biur idealnie nadają się meble biurowe modułowe, które także można znaleźć wśród naszych propozycji. Sporych możliwości aranżacyjnych dostarczają na przykład: system biurek Avo, wzbogacony o możliwość dobrania szaf i regałów. Ciekawym rozwiązaniem jest także wybór kontenerów na kółkach – dzięki temu mogą one spełniać wielorakie role – zarówno pojemników na dokumenty, jak i podręcznego blatu roboczego. Dzięki możliwości przemieszczenia ich mamy większy wpływ na aranżację pokoju.

Przy urządzaniu biura warto także pomyśleć o urządzeniu wielofunkcyjnym, które połączy funkcje ksero, drukarki, skaner itp. Ciekawą opcją może być także umieszczenie sprzętu na półkach na odpowiedniej wysokości – pozwoli to lepiej wykorzystać przestrzeń.

Kolejną opcją, którą warto rozważyć jest zabudowanie jednej ze ścian szafą wnękową na dokumenty z przesuwanymi drzwiami. W jej wnętrzu schować będzie można wiele rzeczy, które leżąc na wierzchu czynią pomieszczenie optycznie mniejszym. Innym sposobem jest skorzystanie z szafek wiszących -umieścić można je nad biurkiem, co także pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń.

Jeśli z biura ma korzystać więcej osób lub czasowo potrzebujemy więcej miejsca do pracy – opcją mogą być składane stoliki i krzesła – zawsze będzie można schować je w kącie, zwiększając tym samym wolną przestrzeń w biurze. Zawsze także można pomyśleć o przystawce do biurka – dzięki czemu w prosty sposób można szybko zyskać dodatkową przestrzeń. Warto pamiętać, że zamawiając biurko u nas można wybierać spośród wielu kształtów i wymiarów blatów – od typowych, prostokątnych po bardziej niestandardowe. Takie biurka ustawić można np. we wnękach.

INFOLINIA 800 550 010