Zostań w domu – home office w czasie pandemii koronawirusa: jak zorganizować domowe biuro, by pracować efektywnie?
23 marca, 2020

Zostań w domu – home office w czasie pandemii koronawirusa: jak zorganizować domowe biuro, by pracować efektywnie?

Pandemia koronawirusa zatrzymała cały świat. W wielu krajach wprowadzono obostrzenia odnośnie do kontaktów z innymi osobami. Pracodawcy muszą się do nich dostosować, więc umożliwiają pracę zdalną. Jednak wiąże się to z wieloma wyzwaniami. Trudności w koncentracji, obecność dzieci, brak własnego biurka – to tylko niektóre „uroki” pracy z domu. Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić.  

Być może pierwszy raz znalazłeś się w sytuacji, w której jesteś zmuszony pracować z domu.
Z pewnością nie jesteś sam. Niekontrolowane rozprzestrzenianie się wirusa zmieniło system pracy większości osób. Decyzją rządu, działalność placówek oświatowych została zawieszona na jakiś czas, więc w domu są też obecne dzieci. Nie mogą spotykać się ze znajomymi, wychodzić do galerii lub w inne rozrywkowe miejsca.  Jeśli jednak umiejętnie zaplanujesz swoją pracę, może się okazać, że wykonasz ją nawet efektywniej niż w biurze. Potrzeba tylko dobrej organizacji!

Praca zdalna - zostań w domu - Meble biurowe Wuteh

Zorganizuj swoje home office

Jeśli rozsądnie zorganizujesz swoją pracę, szybciej wykonasz swoje zadania. Pomoże Ci w tym kilka wskazówek.
1. Zachowuj plan dnia z podziałem na zadania zawodowe oraz domowe.
2. Stwórz swoje miejsce pracy – tak, aby zapewniło Ci komfort.
3. Zorganizuj dzieciom atrakcje, aby miały zajęcie, gdy Ty pracujesz.
4. Przestrzegaj zasad efektywności – np. pracuj w 15-30- minutowych cyklach, po których zrobisz sobie krótką przerwę.

Sposoby na problemy z koncentracją

Stuprocentowe skupienie się nad zadaniem nie jest łatwe. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy dzieci wrzeszczą, pies ujada, partner co chwilę o coś pyta, a wokół piętrzą się obowiązki domowe. Nawet najstarsi mnisi buddyjscy mieliby trudności z koncentracją w takich warunkach.

Możesz sobie pomóc na kilka sposobów:
1. Podziel czas pracy na etapy z zachowaniem 15 minutowych przerw. W tym celu możesz ustawić sobie np. serię budzików.
2. Podczas przerwy nie przeglądaj social mediów tylko poruszaj się – wstaw pranie, rozpakuj zmywarkę, odkurz pokój, potańcz do muzyki lub podlej kwiaty. Dzięki temu zmniejszysz liczbę zadań domowych i jednocześnie efektywnie odpoczniesz.
3. Zadbaj o zajęcie dla dzieci – zaproponuj im atrakcje dopasowane do ich wieku. Kilka ich propozycji znajdziesz nieco dalej.
4. Poinformuj partnera o tym, że potrzebujesz ciszy i spokoju. Jeśli ma do Ciebie prośbę lub pytanie, niech zapisze je na kartce i rozwiążecie te problemy w czasie Twojej przerwy.
5. Odwróć się od bałaganu. Zamiast rzucać się w wir porządkowania przestrzeni i zaniedbywać firmowe obowiązki, usiądź plecami do domowego rozgardiaszu. Czysta ściana przed Tobą pozwoli Ci pozbierać myśli i skupić się na Twoim zadaniu.
6. Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu. Przed rozpoczęciem pracy, postaw koło laptopa szklankę wody. Staraj się pić około 2 litrów płynów dziennie.
7. Wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz. Kiedy masz przerwę, otwórz okno na oścież. Świeże powietrze ma pozytywny wpływ na pracę mózgu.
8. Przebierz się. Pracując zdalnie, można pozwolić sobie na nutkę swobody w postaci kapci czy wygodnych spodni. Jednak piżama czy rozciągnięty dres nie są dobrym wyborem, ponieważ kojarzą się z leniuchowaniem.
9. Zorganizuj sobie biuro – w firmie nie pracujesz w stołówce lub na kanapie, dlatego nie rób tego w domu. Odpowiednie meble, które zapewnią Ci komfort pracy, kupisz online, np. w sklepie Sove.pl.

Organizacja domowego biura 

Profesjonalne biurko, na którym wygodnie ustawisz laptopa, ergonomiczne krzesło, które zadba o Twój kręgosłup oraz komoda, w której pomieścisz wszystkie potrzebne dokumenty – to podstawowe elementy wyposażenia domowego biura

Aby zmaksymalizować swoją efektywność warto zadbać o to, aby:

  • ustawić biurko w zacisznym miejscu w domu, np. w sypialni lub osobnym pomieszczeniu,
  • miejsce pracy było odpowiednio oświetlone. Jeśli zewnętrzne źródło światła jest niewystarczające, warto skorzystać z lamp dających naturalne światło,
  • ustawienie mebli było funkcjonalne. W tym mogą pomóc profesjonalnie opracowane systemy meble biurowych, jak np. Blog & Trio – biurka oraz Blog & Trio – komody i regały.
  • ilość miejsca do pracy była wystarczająca – laptop, klawiatura, drugi ekran, drukarka, telefon oraz stos dokumentów muszą mieć swoje miejsce,
  • wybrać odpowiednie krzesło, dopasowane do Twojego kręgosłupa – dzięki poradom online z łatwością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Meble biurowe Trio

Jeśli zadbasz o te elementy, praca przy biurku w domu będzie bardzo przyjemna, a Ty
z łatwością będziesz mógł realizować wszystkie powierzone Ci zadania.

Zadbaj o dzieci

Odwołanie zajęć i zamknięcie placówek edukacyjnych spowodowała, że jeden z rodziców jest zmuszony zapewnić opiekę dzieciom. Jeśli nie masz możliwości, żeby przejść na zwolnienie, musisz zadbać o to, żeby dzieci były bezpieczne i zorganizuj im czas. Aby tak było możesz zrobić kilka rzeczy.

  1. Dzieciom szkolnym zaproponuj wykonywanie zadań udostępnianych przez nauczycieli. Dzięki temu nie będą mieć zaległości. Przedszkolakom spodobają się twórcze zajęcia, takie jak ciastolina lub kolorowanki. Niestety maluchy nie są w stanie długo bawić się same, więc jeśli jesteś rodzicem dziecka w takim wieku, musisz przygotować się na częstsze przerwy podczas pracy.
  2. Jeśli sytuacja tego wymaga, bez wyrzutów sumienia wykorzystaj moc bajek i gier internetowych. Możesz skorzystać z dedykowanych dzieciom platform
    i długometrażowych filmów animowanych, dzięki temu będziesz mieć wpływ na to, co ogląda Twoja pociecha.
  3. Skorzystaj z oferty teatrów, domów kultury, muzeów nauczycieli języków, którzy udostępniają na swoich kanałach on-line darmowe spektakle, zwiedzanie wystaw i lekcje. Oferta zajęć online jest bardzo bogata. 

Pozwól również dziecku na nudę. Jest ona potrzebna do prawidłowego rozwoju mózgu
i może pobudzić mózg Twojej pociechy do kreatywnych działań. 

Ta sytuacja kiedyś się skończy. Niemniej do tego czasu, wszyscy muszą nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Nikt nie wie, ile to potrwa, dlatego dobrze jest zadbać o optymalne warunki do pracy i odkryć na nowo urok home office.

 

INFOLINIA 800 550 010