12 stycznia, 2017

Trendy w biurze na 2017 rok

Zmiany w designie meblowym zachodzą dość powoli. Uważniej im się przyglądając można zaobserwować jednak pewne symptomy nadchodzących trendów. Zobaczmy, co one zwiastują.

Pomyśl o układzie biura inaczej – elastycznie

Myślenie o zaprojektowaniu naszego biura zacząć należy od pomyślenia o zadaniach, które mamy do realizacji. Intuicyjnie trend ten wyczuwany jest w Polsce, w świecie anglosaskim natomiast mówi się o nim już całkiem głośno. Tutaj zaznaczyć trzeba, że zadania te z dnia na dzień mogą się zmieniać. Układ naszego biura nie może więc być statyczny, meble nie powinny być ustawione w taki sposób, by nie można ich było przearanżować. Nie jest to oczywiście zawsze do zrealizowania, choćby ze względu na metraż, jednak elastyczność układu biura i samych mebli znacząco może ułatwić jego przemodelowanie, w zależności od wyzwań, które na nas czekają.

NOWY_WUTEH_POLO_A3_300
Linia biurek Polo

Modułowość i kooperacja

Co konkretnie oznacza ta elastyczność? Kluczem jest tu modułowość, czyli możliwość wielowariantowej aranżacji przestrzeni. Przykładem może być biurko składające się z paru części, które można w łatwy sposób zaadaptować do firmowej przestrzeni. To także modułowe miękkie fotele. Kto na takich nie chciałby rozmawiać o sprawach do rozwiązania?
Kooperacyjność wymusza stworzenie z biura miejsca formowania się pomysłów. Temu mogą posłużyć tzw. stoły spotkań (meet point tables). W trend ten wpisują się też mniejsze elementy wyposażenia biura, jak chociażby oferowane przez nas kontenery biurowe, zwłaszcza model z wygodną poduszką tapicerowaną, co może pobudzać do efektywniejszego myślenia.

WUTEH_DETAL_KONTENERY_W_SZEREGU_1_HR
Kontenery biurowe

Cicha inwazja elektroniki

Jednym z pomysłów, wpisujących się w trend łatwego przearanżowania naszej przestrzeni biurowej, jest tzw. miękkie okablowanie. Instalacja metodą Plug and Play zapewnia wygodne ich użytkowanie, możliwość podłączenia wielu okablowań i szybkiej rekonfiguracji podpiętych pod okablowanie urządzeń.

Technologia coraz szerszym łukiem wdziera się do naszych biur. Pozostaje nam zatem oczekiwać kiedy w Polsce używać będziemy mebli z wbudowanymi ładowarkami do urządzeń elektronicznych. Co więcej, wedle przewidywań, staną się one stałym, estetycznie komponującym się elementem naszych biur.

Pobudzanie produktywności nie musi być uciążliwe!

Odczuwalną tendencją jest też coraz większe stawianie na dobre samopoczucie pracowników, przekładające się na ich większą efektywność (pisaliśmy już o niej w tym miejscu: http://wuteh.com.pl/tanie-sposoby-na-podniesienie-efektywnosci-w-biurze/ ). Efektem tego są biurka sit-standingowe, przy których pracować można stojąc, co może dla pewnych ludzi być ciekawym i przydatnym, zwłaszcza przy bardziej żmudnych czynnościach, urozmaiceniem pracy.

Widać też dążenie do zapewnienia pewnej prywatności, umożliwiającej większe skupienie się na obowiązkach. To tzw. osobiste obszary robocze. Jednocześnie tłumaczy to postawienie na, już wcześniej wspomniane, przestrzenie, w których pracownicy spotykają się przedyskutować pojawiające się problemy oraz wymienić poglądy i idee. Łączy się to z zapewnieniem przepływu powietrza, którego świeży podmuch może stać się dla pracowników ożywczy.

people-office-group-team
Źródło: pexels.com

Widocznym już w wielu firmach i to od jakiegoś czasu jest też coś na kształt salonu, czyli miejsca służącemu integracji i odpoczynkowi. Jest on możliwy nie tylko dzięki ekspresowi do kawy, ale i piłkarzykom czy innym relaksującym rzeczom. Podstawą tego są jednak komfortowe meble dla biura.

Zbawienny wpływ natury chyba najlepiej obrazują tzw. żywe ściany zbudowane z roślin, które wprowadzając do biura zieleń, zmiękczają jego sterylność. Wszystko oczywiście trzeba dostosować do metrażu, którym dysponujemy, jednak ten akurat pomysł zastosowany z koniecznym umiarem może być świetnym pomysłem szczególnie dla większych firm.
Trendy dopasowujemy do biura, nigdy odwrotnie

Na koniec, pamiętajmy, że nie każdy trend, w teorii wręcz doskonały, musi sprawdzić się w naszym miejscu pracy. Nie tworzą go bowiem jedynie meble, nawet najbardziej wyszukane. To także, a właściwie przede wszystkim ludzie, nadający mu swoisty klimat, z którym elementy wystroju muszą się odpowiednio zgrać. Dopiero wtedy będziemy mogli zaobserwowane trendy uczynić stałym elementem naszego biurowego krajobrazu.

INFOLINIA 800 550 010