15 lutego, 2019

Rozpraszacze w biurze – jak je wyeliminować?

Nawet jeśli nasza praca to nasza największa pasja, zawsze mogą pojawić się rzeczy, które odciągną naszą uwagę od wykonywanych obowiązków. I nie ma w tym nic złego – jako ludzie nie jesteśmy w stanie skupiać się przez całe 8 godzin i musimy co jakiś czas oderwać swoje myśli od służbowych spraw. Problem pojawia się wtedy, gdy minie nam cały dzień w pracy, a my nie jesteśmy w stanie określić, które zadania udało nam się zrealizować. Doskonale natomiast pamiętamy przepis na zupę, który znaleźliśmy rano w Internecie, ploteczki od koleżanki z sąsiedniego działu czy rozmowę telefoniczną z siostrą. Przynajmniej część winy leży po stronie rozpraszaczy. Czym są i jak się ich pozbyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Co nas rozprasza w biurze?

rozpraszacze w biurzeRozpraszacze, czy inaczej dystraktory, to czynniki, które wpływają na poziom naszej koncentracji w pracy. Część z nich bezpośrednio związana jest z zachowaniem samego pracownika, np. z nawykiem przeglądaniem internetu, prywatnymi rozmowami telefonicznymi w czasie pracy czy też pogaduszkami ze współpracownikami. Problem ten dotyczy około 50% wszystkich zatrudnionych, którzy marnują dziennie około godziny na sprawy niezwiązane z obowiązkami. Oprócz tego najczęstszymi rozpraszaczami są przerwy na papierosa lub przekąskę oraz spotkania (biznesowe i nieformalne). Wszystkie one zabierają pracownikom czas i utrudniają ponowne skupienie się na wykonywanych wcześniej zadaniach.

Oddzielną kategorię stanowią problemy wynikające ze złej aranżacji biura.

Pierwszy podejrzany –  meble biurowe

Nie od dzisiaj słyszymy o tym, jak ważna dla zdrowia i wydajności pracowników jest ergonomia środowiska pracy. Zaniedbania w tej materii prowadzą do chorób wśród pracowników i związanych z nimi nieobecności. Mimo to, praktyka pokazuje, że jedynie ułamek wszystkich stanowisk pracy spełnia niezbędne standardy. Głównym problemem są źle dobrane sprzęty. Aby pracownik czuł się komfortowo i mógł efektywnie działać niezbędne jest znalezienie takiego biurka, które pozwoli mu przyjąć naturalną, wygodną postawę. Co ciekawe wcale nie musi być to pozycja siedząca! Obecnie coraz częściej praktykuje się pozycję stojącą bądź też naprzemiennie pozycję siedzącą i stojącą. Dzięki temu obciążenie kręgosłupa jest bardziej równomierne, a pracownik zamiast narzekać na bóle w plecach, może komfortowo wykonywać swoje obowiązki.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem biurka z regulacją wysokości. Doskonale sprawdzą się one na różnych stanowiskach pracy, również tych dzielonych przez kilka osób.

Hałas w miejscu pracy

Kolejnym problemem wskazywanym przez pracowników jako rozpraszacz są dźwięki w miejscu pracy. Względy ekonomiczne lub warunki lokalowe nie zawsze pozwalają na to, by każdy zatrudniony posiadał własny pokój do pracy. W istocie, większość firm stawia obecnie na biura typu open space, z przestrzenią dzieloną między wielu pracowników. Teoretycznie takie rozwiązanie sprzyja komunikacji, kreatywnemu rozwiązywaniu problemów i budowaniu relacji, jednak ma ono swoje wady – hałas i brak prywatności. Dzwoniące telefony, rozmowy i ciekawskie spojrzenia dochodzące z sąsiedniego stanowiska mogą znacząco obniżyć możliwość skupienia się i irytują pracowników.

Jak z tym walczyć? Prostym i co najważniejsze skutecznym rozwiązaniem są elementy tapicerowane pochłaniające dźwięki, takie jak ścianki czy przegrody. Oprócz ograniczenia hałasu, zwiększają one poczucie prywatności i ułatwiają zebranie myśli. Dodatkowo można wyposażyć biuro w ciche miejsce odosobnienia, gdzie pracownicy będą odpocząć od zgiełku i na nowo naładować akumulatory.

Bałagan w biurze

Choć pojawiają się opinie, że nieład sprzyja twórczemu myśleniu, to jednak w przypadku biura oznacza on raczej wymierne straty. Czas zmarnowany na szukanie w stercie papierów ważnych dokumentów czy ponowne wdrożenie się w rytm pracy można by wykorzystać na realizowanie codziennych zadań, dlatego też warto zadbać o porządek. Jak się do tego zabrać?

Zainwestujmy w kontenery i szafy biurowe do dokumentów. Pracownikom zdecydowanie łatwiej będzie okiełznać biurowy chaos, jeśli każde sprawozdanie i każda faktura będzie miała swoje określone miejsce. Warto wspomnieć, że część z nich jest zamykana na zamek co uniemożliwia osobom niepowołanym dostęp do służbowych danych i znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Jest to przydatna funkcja, szczególnie teraz, gdy nacisk na ochronę danych osobowych jest tak wielki.

Walka z rozpraszaczami może być trudna, jednak warto spróbować, gdyż może ona przynieść wymierne korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi.

fot. pixabay.com

INFOLINIA 800 550 010