28 grudnia, 2015

Przestrzeń kreatywna – czy warto ją urządzić w biurze?

Jeśli chodzi o przestrzeń kreatywną, to niedoścignionym wzorem są siedziby Google, gdzie pomieszczenia dla projektantów i programistów przypominają raczej realizację marzeń dziecięcych niż typowe biura. Jednak coraz więcej firm idzie w te ślady i decyduje się na stworzenie miejsca, gdzie panuje nieco luźniejsza atmosfera i można nie tylko w spokoju popracować, ale także zrelaksować się, porozmawiać ze współpracownikami lub na przykład pograć na konsoli.

Przestrzeń kreatywna – czemu ma służyć?

Decydując się na stworzenie takiego miejsca w firmie, warto przemyśleć, jaką ma pełnić rolę. Przestrzeń kreatywną można połączyć na przykład ze strefą socjalną, przez co podkreślony będzie głównie jej aspekt towarzyski i społeczny. Może ona też wejść na przykład w skład pomieszczeń konferencyjnych – wtedy stanie się idealnym miejscem do mniej formalnych szkoleń, burzy mózgów oraz spotkań integracyjnych. Można także to miejsce przeznaczyć głównie do spokojnej pracy – przydać to się może w biurach typu open space, gdzie często panuje wieczny rozgardiasz. Przestrzeń, gdzie można usiąść z kawą i zebrać myśli będzie wtedy dobrym pomysłem.

Ostatnią opcją jest połączenie tych wszystkich funkcjonalności w jedno – sprzyjać temu może zastosowanie różnych mebli dla biura, kolorów, wydzielenie kątów np. do jedzenia lub do pracy.

Pufy, poduchy i coś więcej?

Kolejną kwestią jest wystrój przestrzeni kreatywnej – choć wzorem są tu wnętrza Google, które obejrzeć można w niniejszej galerii: https://www.glassdoor.com/Photos/Google-Office-Photos-E9079.htm, to jednak nie wszystkie firmy chcą iść aż tak daleko. Generalnie, by stworzyć przestrzeń kreatywną czasami wystarczy jedynie odrobina przestrzeni, wygodna kanapa, poduchy do siedzenia na podłodze, jakiś stolik itp. Urozmaicić wnętrze można żywymi barwami, dodatkami do użytku pracowników, jak np. konsolą do gry, grami planszowymi, książkami lub ciekawie zaaranżowaną roślinnością.

Screenshot - 2015-11-25 , 20_24_22

Po co tworzyć przestrzeń kreatywną w biurze?

Przestrzeń kreatywna ma stworzyć miejsce oddechu dla pracownika w biurze, sprzyjać integracji i relaksowi. Nie dzieje się to jednak tak zupełnie bezinteresownie. Ludzie, zwłaszcza na lepszych stanowiskach, spędzają obecnie więcej czasu w pracy, niż dawniej. Danie im miejsca, gdzie mogą się zrelaksować w czasie pracy, sprawia, że zostają w biurze jeszcze dłużej. Pozytywnie także wpływa na efektywność – pamiętajmy, że ludzka produktywność podlega falowaniu w zależności od pory dnia i czasami okres zniżkowy lepiej spędzić z gazetą i kawą, by godzinę później wykonywać wszystkie obowiązki ze wzmożoną aktywnością.

INFOLINIA 800 550 010