13 maja, 2015

Praca na stojąco w biurze – jak ją zorganizować?

Praca na stojąco staje się coraz popularna – wedle specjalistów od zarządzania sprzyja ona poprawie jakości pracy. Jedno jest pewne – warto sprawdzić działanie tej metody na sobie. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, jak zadbać o odpowiednie miejsce do pracy w pozycji stojącej oraz jakie ma ona zalety.

 

Praca na stojąco – czy naprawdę sprzyja efektywności?

O ile w przypadku pracy w większej lub mniejszej grupie, osób, jedni czują się dobrze w dużych zespołach, a inni będą mieli problemy ze skupieniem i wolą pracować w małych zespołach, o tyle w przypadku pracy na stojąco pozytywnie wpływa ona na niemal wszystkich. Działa tu prosty impuls wysyłany do mózgu: „Uwaga, ciało stoi, szybciej będzie się męczyć, do roboty”. To bardzo duże uproszczenie, warto jednak sprawdzić ten mechanizm na sobie. Jeśli w pracy zbyt wiele czasu zajmują nam pogaduszki na portalach społecznościowych lub przeglądanie stron – w czasie wykonywania zadań wymagających skupienia po prostu stójmy.

Praca na stojąco sprawdza się także na spotkaniach i szkoleniach biznesowych. Udowodniono, że narady firmowe są krótsze, konkretniejsze, a dyskutanci nie rozpraszają się tak łatwo, jak na spotkaniach „przesiedzianych”. Wiele dużych korporacji wprowadziło taką formę narad i notuje dzięki temu wzrost efektywności.

Praca na stojąco – jakie meble?

By jednak pracowało się na stojąco wygodnie, należy posiadać meble o odpowiedniej wysokości. W przypadku dorosłego człowieka, jeśli pracuje on na komputerze, optymalna wysokość oznacza blat na wysokości mniej więcej talii, dzięki temu przy pisaniu nie będą mu się męczyły nadmiernie ręce. Nieco wyżej powinien znajdować się monitor. Dodatkowo warto wspomnieć, że praca na stojąco cały dzień bardzo obciążą łydki i kolana, jeśli więc zamierzamy się na nią zdecydować – należy zaopatrzyć się w odpowiednie maty, pozwalające odciążyć nieco nogi.

Jeśli chcemy jedynie część czasu spędzić na stojąco, a resztę przesiedzieć – idealne będzie biurko o regulowanej wysokości. W ofercie WUTEH mamy ich kilka, posiadamy także biurka o elektrycznie regulowanej wysokości.

Jakie są plusy pracy biurowej na stojąco?

Oprócz poprawy jakości działania, praca na stojąco ma także inne zalety:
ciało jest w ciągłym ruchu: przestępujemy z nogi na nogę, bujamy się. To wszystko pozytywnie wpływa na kilka aspektów:

  • spalamy zbędne kalorie,
  • poprawiamy krążenie, zwłaszcza w nogach oraz wpływamy pozytywnie na kręgosłup,
  • nie nudzimy się, czas nam szybciej upływa,
  • znacznie szybciej wykonujemy zadania,
  • mamy mniejszą skłonność do rozpraszania się i przysypiania.
INFOLINIA 800 550 010