18 sierpnia, 2013

Kolor – Funkcja – Moda

Biuro – miejsce z którym częściej lub rzadziej stykamy się od dzieciństwa. Najpierw odwiedzane miejsce pracy rodziców, sekretariat przedszkola, szkoły, potem miejsce, w którym pracujemy, załatwiamy sprawy, zawieramy umowy. Biuro na które patrzymy z pozycji interesanta lub pracownika.


Czy zwróciliście uwagę jak zmienia się ono, ewoluuje zgodnie z rozbudową funkcji, postępem technologicznym oraz zwyczajnie MODĄ .
biurko_wuteh_prl_150_150
Wielu z nas pamięta biura z czasów PRL-u. Zastawione przypadkowymi meblami, zatłoczone, w których interesant, a raczej petent, karnie stał przy biurku czy nawet okienku, za którym królowała wszechwładna urzędniczka.

Wraz ze zmianami w kraju, otwarciem na świat nastąpiły zmiany w wyglądzie biura. Biurka i szafy z drewna z tandetnymi fornirami zaczęły być zastępowane przez meble płytowe. Szczyt elegancji owych czasów – czarno-białe zestawy meblowe. Niedrogie meble kiepskiej jakości zalewają rynek. Nowo powstałe hurtownie i biura – wszystkie o podobnym wyglądzie. Mnóstwo nowych mebli o mało stabilnej konstrukcji, z obrzeżami nie wytrzymujacymi próby czasu. Szybko nadają się do wymiany. Nowe meble już nie czarno- białe. Nadszedł czas na płytę bukową i obrzeża PCV gwarantujace większą wytrzymałość. Meble często projektowane indywidualnie, coraz powszechniejsze dostawki dla klientów. Biura bardziej przyjazne dla interesantów czy klientów, wygodniejsze dla pracowników

Kiedy bukowa płyta opanowała biurowy świat nastąpiło znużenie, potrzeba zmian, wyróżnienia się. Najłatwiej innym kolorem – grusza, czereśnia w meblach pracowniczych, mahoń, palisander i nieśmiertelny dąb w gabinetowych. A może jeszcze śmielej – jaśniej ciemniej. Nareszcie znowu większa różnorodność. Wprowadzenie na polski rynek drewna egzotyczego doprowadziło też do wprowadzenia wielu innych wzorów płyt meblowych . Wenge, które na pewien,  czas opanowało rynek, merbau , capri, coraz bardziej egzotyczne nazwy i dekory. Płyty z bardzo eksponowanym usłojeniem, płyty z efektem drewna przyszarzałego, bielonego. No i hit ostatniego okresu – płyty lakierowane, czasami w kolorze, ale najczęściej białe. Połysk także na dekorach drewnopodobnych. Co będzie następne ? Wzory na płytach, kolor intensywny, znowu maty i klasyka ?

Coraz częściej zmieniające się trendy, ostra konkurencja na rynku oraz coraz to nowe technologie powodują że nieustannie stykamy się z nowymi wzorami, kolorami, kolekcjami. Czym kierować się w wyborze mebli dla swojego biura ? Przede wszystkim FUNKCJĄ – meble muszą być przyjazne zarówno dla pracownika jak i potencjalnego interesanta. Dalej na pewno JAKOŚĆ. Należy także pamiętać o CHARAKTERZE BIURA . Inaczej wszak powinien wyglądać gabinet prezesa wielkiej spółki, księgowość w hurtowni materiałów budowlanych , czy biuro kierownika przedszkola. Tutaj jest pole popisu dla inwencji projektanta czy użytkownika. Kolor i wykończenie ścian, wykładziny podłogowe, dobór elementów uzupełniających, wystrój okien – to wszystko nadaje indywidualność i jest wyznacznikiem prestiżu i wiarygodności.

Moda zmienia się w coraz szybszym tempie ale jedno jest pewne – jeśli meble w naszym biurze są funkcjonalne i przede wszystkim DOBREJ JAKOŚCI – przetrzymają próbę czasu.

Gdy chcemy wzbudzać zaufanie musimy pamiętać o tym, że nie możemy pozwolić sobie na tandetę i bylejakość. Nie kolor, nie zmieniające się mody ale dobra jakość zawsze powinna być wizytówką biura.

Anna Zielińska-Czekaj ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego (obecnie ASP). Zajmuje się projektowaniem wnętrz mieszkalnych, biurowych, przychodni i innych obiektów użyteczności publicznej oraz projektowaniem mebli indywidualnych oraz przeznaczonych do produkcji. Dodatkowo zajmuje się projektowaniem graficznym, scenografią, malarstwem, projektowaniem form wiklinowych. Czyli krótko mówiąc – upiększaniem świata i czynieniem go przyjaźniejszym człowiekowi.

INFOLINIA 800 550 010