28 kwietnia, 2018

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Komputer jest głównym narzędziem pracy w większości firm. Wielu pracowników spędza przy nim, wykonując swoje zawodowe obowiązki, nawet po kilkanaście godzin dziennie. Jak zatem powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze? Przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym stworzymy idealne miejsce do rozwoju i pracy, każdej z zatrudnionych w biurze osób.

Jak prawidłowo zorganizować stanowisko pracy?

Podstawowym założeniem, którym powinno się kierować przy projektowaniu przestrzeni biurowej jest wygoda i zdrowie pracowników. Tutaj kluczowe znaczenie ma ergonomia. Czym ona jest? Jest niczym innym, jak nauką o dostosowaniu pracy, do możliwości psychofizycznych człowieka.

Oprócz ładnego, estetycznego i modnego wnętrza najważniejsze jest zapewnienie pracownikom komfortowej i umożliwiającej rozwój przestrzeni. Właśnie dzięki ergonomii jesteśmy w stanie zminimalizować wiele czynników, które mogą ją zaburzać. Lepiej bowiem stosować profilaktykę, poprzez spełnianie odpowiednich wymogów, które są określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, niżeli ponosić koszty spowodowane długim leczeniem.

Trzeba pamiętać, że coraz więcej osób, jest świadomych swoich praw i w przypadku starania się o nową pracę, zwraca szczególną uwagę na to, czy są w niej przestrzegane przepisy BHP.

Ergonomiczne meble biurowe

Ergonomia niesie ze sobą same korzyści, głównie przez to, że trzymając się jej zasad, można wyposażyć biuro w odpowiednie meble, a także ustawić je w jak najdogodniejszej konfiguracji. Również istotne jest zapewnienie optymalnego klimatu, oświetlenia, temperatury, które będa miały pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników.

Najlepszą opcję stanowią meble, które można dostosować do indywidualnych rozmiarów, ich użytkowników. Wiele produktów, dostępnych na rynku posiada możliwość regulacji, która pozwala na szybką zmianę ich wysokości. Co zapobiega, podczas pracy, zbytniemu nadwyrężeniu kręgosłupa, nadgarstków czy wzroku.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Od tego jak będzie ono zorganizowane, zależy zarówno wygoda jak i wydajność pracowników. Przedstawimy kilka praktycznych porad, które warto zastosować przy aranżacji stanowiska pracy przy komputerze.

Ergonomiczne biurko

Najważniejszym elementem w każdej firmie jest biurko, które powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby możliwe było ustawienie wszystkich potrzebnych przedmiotów. Należą do nich przede wszystkim monitor, klawiatura, telefon, przyborniki i szuflady na dokumenty. Zakłada się, że jego minimalne rozmiary, wynosić powinny 80 x 120cm, 80 x140cm lub 80x160cm, nie należy jednak przesadzać z wielkością. Powierzchnia blatu natomiast najlepiej jakby była w matowym, jasnym odcieniu.

W przypadku biur typu open space, lub miejsc gdzie na jednej powierzchni znajduje się większa ilość stanowisk pracy, dobrze jest wyposażyć biurko w specjalne ścianki i przegrody. Izolują one głośne dźwięki, a także dają poczucie prywatności. Także ogromne znaczenie ma to, aby biurka posiadały możliwość regulacji.

Wygodne krzesło lub fotel

Oprócz biurka niezbędny element wyposażenia każdego miejsca pracy stanowi również krzesło lub fotel. Jaki będzie ten najlepiej dobrany? Po pierwsze, niezbędna jest opcja regulacji wysokości oraz pochylenia oparcia w zakresie 5° do przodu i 30° do tyłu. Jej mechanizmy powinny być proste i szybkie w obsłudze oraz usytuowane tak, aby można to było robić z pozycji siedzącej.

Po drugie, musi być stabilne, o podstawie co najmniej pięciopodporowej, z kółkami jezdnymi. Również ważne jest wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa, a także posiadanie podłokietników, które umożliwią wygodne oparcie rąk.

Komputer w odpowiedniej odległości

Pomocne przy zminimalizowaniu obciążenia dla oczy i karku będzie zachowanie odpowiedniego odstępu od monitora i klawiatury. Ten pierwszy powinien znajdować się w odległości od 40 do 75 cm od oczu, aby kąt obserwacji ekranu wynosił 20°- 50°. Również monitor powinien posiadać matowy ekran i być usytuowany bokiem do okna lub silnego źródła światła, aby zapobiegać odbiciom refleksów świetlnych. Jeżeli ekran nie znajduje się na odpowiedniej wysokości, idealnym rozwiązaniem może być oddzielna podstawa monitora lub regulowany stół.

Ustawienie klawiatury powinno natomiast wynosić minimum 10 cm od przedniej krawędzi stołu. Dłoń w tym przypadku musi stanowić przedłużenie przedramienia i znajdować się nad klawiaturą. W przypadku myszki najlepiej, żeby była takiej wielkości, aby można było położyć na niej całą dłoń, najlepsze będą również te bezprzewodowe, które nie będą ograniczać ruchów.

Podnóżek

Niektórzy uważają, że jest on całkowicie zbędnym gadżetem, ale to nieprawda. Ma on bowiem zbawienny wpływ na nogi i umożliwia obranie korzystnej dla pracownika pozycji. Aby ułożyć stopy w wygodnej, jak i płaskie pozycji, należy ustawić go pod kątem maksymalnie 15 stopni. Jego powierzchnia nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien przesuwać się po podłodze.

Oświetlenie

Oczywiście najlepszym rodzajem światła będzie to naturalne. Jednak nie zawsze jego pełne wykorzystanie jest możliwe, chociażby w okresach jesienno-zimowych, czy przy brzydkiej pogodzie. Dlatego bardzo wskazane jest postawienie na każdym biurku lampki, która zapewni dostateczną ilość oświetlenia. Musi ona być także ustawiona w taki sposób, żeby światło odbite od monitora lub powierzchni biura nie raziło pracownika w oczy.

Więcej o oświetleniu w naszym artykule: Jakie powinno być oświetlenie w pracy biurowej?

Właściwa pozycja

Cała przestrzeń wokół biurka powinna być zaprojektowana tak, by ręce miały, pełną, niczym nieograniczoną swobodę ruchów. Przez to, że praca przy komputerze jest dość monotonna, a jej wykonywanie wiąże się z pozostawaniem, przez dłuższy czas w jednej pozycji, ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad.

Przy obsłudze klawiatury, kończyny górne powinny być naturalnie ułożone, z zachowaniem kąta prostego między ramieniem, a przedramieniem. Natomiast górna krawędź ekranu monitora nie może znajdować się powyżej oczu pracownika. Także pod biurkiem powinno znajdować się odpowiednia ilość miejsca do wygodnego ułożenia nóg.

Odpowiednia organizacja pracy

Niezmiernie ważne jest utrzymanie porządku na biurku. Pomocne okażą się akcesoria do przechowywania i archiwizacji, takie jak szuflady lub segregatory na dokumenty i różnego rodzaju papiery. Idealnie sprawdzą się także pojemniki na długopisy i spinacze. Ułatwi to nie tylko lepszą organizację pracy, ale pozwoli na szybsze odnalezienie przedmiotów, niezbędnych do wykonywania obowiązków.

Jak widać dzięki kilku praktycznym wskazówkom, możemy zorganizować komfortowe i przyjazne pracownikowi, stanowisko pracy przy komputerze.

INFOLINIA 800 550 010