25 czerwca, 2015

Jak dbać o meble biurowe – część 1

Dbając o naszych klientów, postanowiliśmy stworzyć poradnik o tym, jak dbać o różne rodzaje mebli. Urządzenie biura jest nie małym wydatkiem, warto więc wprowadzić w firmie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą wydłużyć proces eksploatacji mebli. Niniejszy artykuł może służyć np. do ustaleń z firmą sprzątającą. Pierwszy odcinek naszego cyklu dotyczyć będzie mebli z płyty melaminowanej.

 

Meble z płyty melaminowanej – podstawy pielęgnacji

Płyta melaminowana jest odporna na chemię domową, soki, gorące napoje, w związku z czym nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać o następujących zasadach.
Czyścić powierzchnię mebli najlepiej jest suchą, delikatną szmatką. W przypadku mycia na mokro należy uważać, by ścierka nie była zbyt wilgotna. Woda powinna być letnia i czysta. W przypadku ścierek – zalecane są gąbki z miękkiego materiału, najlepiej z mikrofibry. Nie wskazane są natomiast szorstkie gąbki lub druciaki – mogą one nadmiernie ścierać powierzchnię i ja porysować.

Person Hands Cleaning Kitchen Worktop

Środki czyszczące – kilka słów o nich

Jeśli chodzi o meble biurowe z płyty melaminowanej – dopuszczalne są wszelkie środki czyszczące, które nie zawierają w sobie substancji ścierającej. Używać można mleczko do mebli, mydło szare lub inne środki czyszczące, stosowane w gospodarstwach domowych. Nie powinny one jednak zawierać substancji barwiących oraz polerujących za pomocą mikrocząsteczek. Nie powinniśmy w związku z tym stosować: substancji wybielających, proszków do prania, proszków szorujących, środków do nabłyszczania określonych rodzajów drewna.

Jak usuwać zabrudzenia i uszkodzenia?

Jeśli chcemy usunąć kurz i delikatne zabrudzenia, wystarczy przetrzeć powierzchnię lekko wilgotną szmatką, z dodatkiem lub bez środka czyszczącego. Krótkie, delikatne ruchy pozwolą uniknąć smug po umyciu – jeśli smugi mimo to pozostają, oznacza to, że gąbka lub ścierka jest zbyt mocno namoczona.
Należy unikać nadmiernej ilości wody na powierzchni płyty melaminowanej, gdyż może to powodować jej wybrzuszenia lub uszkodzenia. Podobnie jest ze stosowaniem środków wybielających lub ścierających. Nie należy narażać mebli na takie praktyki, gdyż powodują one szybkie niszczenie się powierzchni. Starta powłoka prowadzi do blaknięcia koloru, mikropęknięć oraz przepuszczania wilgoci do wnętrza płyty.

INFOLINIA 800 550 010