13 stycznia, 2014

Idealny fotel biurowy

Idealne obrotowe krzesło biurowe powinno obracać się z każdym ruchem użytkownika. Jednocześnie powinno ono również zachęcać do zmiany postawy. Poprzez instynktowną zmianę pozycji siedzenia krążki miedzykręgowe (potocznie nazywane dyskiem) i kręgosłup są równomiernie obciążone i odciążone. Taka forma poruszania się podczas siedzenia wspomaga naturalne bodźce, impulsy ruchu, utrzymuje zdolność koncentracji na wysokim poziomie i zwiększa wydajność.

Połowa mieszkańców europy zachodniej narzeka na bóle kręgosłupa

(Źródło: buero-und-business)

 

Jakie korzyści daje wygodny fotel biurowy?

  • Uniknięcie bólu pleców
  • Skuteczne złagodzenie przewlekłych dolegliwości, lub nawet ich wyleczenie
  • Zwiększona wydajność wpływająca na wszystkie obszary życia
  • Więcej aktywności i radości życia w pracy i w wolnym czasie

Dodatkowe korzyści:

  • Mniej nieobecności pracowników spowodowanych chorobą
  • Pracownicy mogą dłużej siedzieć, być bardziej skoncentrowani na pracy, a tym samym więcej zdziałać
  • Spełnienie aktualnych wymagań dotyczących nowoczesnego wyposażenia miejsca pracy
  • Zwiększone zadowolenie pracownika i lepsze, korzystniejsze postrzeganie pracodawcy.

 

Musimy wyprzedzić ewolucję

Przypatrzmy się rozwojowi człowieka: porównując człowieka z epoki kamiennej możemy zauważyć, ze nasze ciało do dziś w znacznym stopniu pozostało niezmienione. To znaczy: Potrzebujemy ruchu, żeby być zdrowym. Ale w naszym nowoczesnym świecie coraz mniej: biegamy, schylamy się, ścigamy się, stoimy i kucamy. Po prostu nie jesteśmy już myśliwymi i zbieraczami.

 

Jakie są zagrożenia?

Coraz większe znaczenie mają czynności wykonywane na siedząco. U ludzi pracujących w biurze często powstają postępujące, powoli kształtujące się, utrzymujące się uszkodzenia organizmu. Zwyrodnienie mięśni, kości i stawów, osłabienie układu krążenia wieńcowego, niedokrwienie, zaburzenie przemiany materii stały się typowymi symptomami choroby. Zapobiec temu może tylko ruch, który nie tylko poprawia kondycję mięśni i ruchomość stawów, ale również wspomaga koordynacje, wzmacnia funkcje nerwowe i narządów, utrzymuje odpowiednie krążenie i dba o lepsze, zdrowsze życie.

 

A może wystarczy chodzić na siłownię?

Jednak nawet jeśli uprawiamy sport to tylko nielicznym z nas może udać się zrekompensować długie siedzenie w pracy poprzez zajęcia w wolnym czasie. Dlatego też ortopedzi, lekarze sportowi i terapeuci postulują wspólnie za tym, żebyśmy wprowadzili więcej ruchu do naszego codziennego życia w biurze. Wykorzystajmy do tego krzesło, które  poprzez umożliwienie swobodnego ruchu w sposób naturalny i efektywny przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym, a to dlatego najlepiej, ponieważ zapobiega powstawaniu problemów zdrowotnych.

Aktywne dynamiczne siedzenie uchodzi za skuteczny środek zapobiegawczy. Takie siedzenie umożliwia mięśniom pleców mimowolne lub też automatyczne utrzymanie dobrej kondycji. Ortopedzi, lekarze sportowi, rehabilitanci i terapeuci apelują przy tym o postawę siedząca, która w sposób naturalny dostosowuje się do ruchów ciała.

 

Design czy wygoda?

Jeśli spojrzymy na rozwój nowoczesnych biur to możemy zaobserwować jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Jednak, podczas gdy np. zakup sprzętu komputerowego i mebli jest najczęściej mocno zmodernizowany, to temat krzesła biurowego zbyt często pozostaje nieuwzględniony. Wniosek z tego jest taki, że zbyt mało wagi przywiązuje się do indywidualnych potrzeb pracowników. Najczęściej kupuje się krzesła spontanicznie, bez skorzystania z fachowej porady.  Zamiast tego chętniej wybiera się atrakcyjne krzesło, które jednak ergonomicznie nie zawsze pasuje do każdego pracownika. Wskutek tego u pracowników biurowych powstają powracające bóle, choroby i ostatecznie nieobecności, które wszystkim szkodzą.

 

Dobre krzesło to także…

Na takich krzesłach siedzi się automatycznie poprawnie: krążki miedzykręgowe pozostają elastyczne dzięki ciągłemu pobudzaniu do ruchu. Automatycznie zostaje uniemożliwione tak zwane „zastygniecie” stawów. Bez wysiłku zmienia się pozycję i niweluje zła postawę. Żyły w nogach i pośladkach dzięki ergonomicznemu siedzeniu nie ulegają nadmiernemu uciskowi. W ten sposób krew może bez przeszkód być z powrotem odprowadzona. Skutek: Układ  krążenia jest „ożywiony”, a człowiek obudzony i gotowy do działania.

 

Jak kupić krzesło?

Podczas zakupu krzesła biurowego proszę poświecić mu tyle czasu i uwagi, na ile ono naprawdę zasługuje. Proszę wykorzystać nasze szczegółowe informacje i poradzić się sprzedawców. W końcu większość pracowników biurowych spędza więcej niż 6 godzin dziennie przy biurku. Ruch podczas siedzenia na odpowiednim krześle może przyczynić się do tego, że lepiej się Państwo poczują, będą lepiej żyć, będą wydajniejsi i tym samym zrobią coś dobrego dla siebie i dla swojego przedsiębiorstwa.

 

Tekst opracowała: Anna Bucoń

INFOLINIA 800 550 010