22 maja, 2014

Gdzie jest metka w meblu biurowym?

Jadąc pociągiem do Poznania byłem świadkiem rozmowy krawcowej i koleżanki:

A: Kupujesz sukienki w sklepach, czy zawsze szyjesz sobie sama?
B: Czasem kupuję i najważniejsza jest dla mnie metka.


A: Metka?
B: Tak metka, ale nie logo firmy, tylko jak metka jest wszyta. Dokładnie sprawdzam jak wszyta jest podszewka, wnętrze kieszeni i właśnie metka. Wiem z doświadczenia , że firmy szyjące z mniejszą dbałością zdradzają się wewnętrznym wykończeniem. Miedzy innymi niedbale wszywając metkę.

Co jest metką w meblu biurowym?

Kupując biurko, jednym z elementów na który warto zwrócić uwagę jest wąska płaszczyzna (często nazywana krawędzią) blatu. Dzisiaj prawie wyłącznie blaty wykonywane są z melaminowanej płyty wiórowej. Podczas produkcji, blat jest wycinany z dużego arkusza płyty. W linii ciecia na powstającej wąskiej płaszczyźnie odsłaniają się wióry z których zbudowana jest płyta. Płyta wiórowa melaminowana to dobry materiał. Płyta na swojej płaszczyźnie jest odporna na ścieranie, domową chemię, światło, a nawet krótko działający żar papierosa. Jest oferowana w wielu ciekawych dekorach.

Ale odsłonięta wąska płaszczyzna płyty jest jak ślimak bez skorupy. Producenci mebli oklejają odsłoniętą wąską płaszczyznę tzw. obrzeżem. Jest ważne by po oklejeniu obrzeżem wąska płaszczyzna była tak samo estetyczna i trwała jak płaszczyzna blatu. To właśnie wąska płaszczyzna jest „najsłabszym ogniwem” blatu. Obrzeże powinno być wykonane z tworzywa PCV lub ABS, ewentualnie z okleiny naturalnej.

Nie musisz się znać na tych materiałach. Spytaj handlowca – jaki to jest materiał? Natomiast możesz ocenić czy wygląd obrzeża jest podobny do płaszczyzny blatu. Powinien być prawie identyczny. Chyba że projektant celowo założył efekt kontrastu. Nie polecam biurka z wąskimi płaszczyznami oklejonymi tzw. standotronem lub folią finisz. Są to materiały o dużo niższej trwałości. Maja właściwości zbliżone do zmywalnych tapet. Są powszechnie używane w meblach mieszkaniowych. Popatrz jeszcze jak obrzeże jest przyklejone. Im spoinę mniej widać tym lepiej i to nie tylko z powodów estetycznych. Klej najlepiej trzyma gdy spoina ma małą grubość. Taka jest specyfika klejów topliwych używanych w meblarstwie.

Biurka zwykle nie mają wszywanych metek, ale mają sporo detali które mogą podpowiadać czy mebel jest wart Twoich pieniędzy. A meble biurowe Wuteh – spełniają normy.

INFOLINIA 800 550 010