Dużymi krokami zbliża się jesień. Za oknem robi się chłodno i deszczowo. W rezultacie spada nasza aktywność fizyczna. W pracy zazwyczaj spędzamy długie godziny w pozycji siedzącej. I coraz więcej czasu spędzamy popołudniami w domach. W rezultacie narażamy się na zwiększone ryzyko urazów kręgosłupa. W tym artykule nie będziemy pisać jak ważne są spacery i przerwy w pracy przed komputerem. Skupimy się na regulacji fotela, a w zasadzie na tym dlaczego tak ciężko jest znaleźć uniwersalny fotel do pracy przy biurku.
Szperając w internecie natrafiłem na ciekawy tekst w tej tematyce. Napisany wprawdzie przez naukowców, ale zawiera całkiem czytelne rysunki i wykresy.
Ważne są trzy wymiary
Do poprawnego ustawienia miejsca pracy kluczowa jest znajomość trzech wymiarów:
- odległość od stopy do kolana
- odległość od krzyża do kolana
- odległość od siedzenia do czubka głowy
Płeć i wiek
Okazuje się, że wymiary te zmieniają się wraz z wiekiem, a także inaczej kształtują się dla obu płci. Dodatkowo proporcje między wymiarami też zmieniają się w czasie. A zatem proporcja długości tułowia do np. długości części udowej jest inna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W rezultacie młodzieniec o wzroście 180cm potrzebuje innego ustawienia przy biurku niż mężczyzna dorosły o tym samym wzroście. Tak samo inne ustawienie miejsca pracy jest optymalne dla kobiety 33letniej o wzroście 170cm niż dla mężczyzny 33 letniego o tym samym wzroście.
Oczywiście proporcje podane na wykresach są wartościami średnimi. W rzeczywistości różnimy się od siebie bez względu na wiek, płeć czy wzrost.
Kontynent
Jeden z wykresów w publikacji zawiera proporcje długości tułowia do długości nogi. Sam wykres może być zawiły w pełnej interpretacji. To co przykuło moją uwagę, to fakt, że proporcje te są różne w różnych częściach świata.
Wydaje się, że mieszkańcy afryki są bardziej podobni do europejczyków niż do Azjatów.
Ewolucja
Ostatni schemat pokazuje jak długość tułowia w pozycji siedzącej różni się dla małp i ludzi.
Pełen tekst można znaleźć na stronie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872302/