23 maja, 2018

Biuro coworkingowe – zalety i wady

Pracujesz w domu, ale czujesz, że masz problemy ze skupieniem się, a wszystko wokół Cię rozprasza? Może już czas zatem wynająć własne biuro coworkingowe? Zanim zdecydujesz się na ten krok, przedstawimy jego wszystkie zalety i wady.

Czym jest biuro coworkingowe?

Skąd w ogóle pomysł na coworking? Przywędrował on do Europy z USA i jest odpowiedzią na dzisiejszy sposób zatrudniania i pracy. Jest to nie tylko nowy trend, ale też i próba zdefiniowania jej nowego pojęcia. Ponieważ to miejsce do wykonywania obowiązków, ale również, proponowane są dodatkowe usługi.

W tego rodzaju biurach odnajdują swoje miejsce przedstawiciele wolnych zawodów, takich jak np. copywriterzy, graficy, programiści, pisarze, tłumacze, czyli tzw. freelancerzy. To również dobra alternatywa dla pracy w domu, która w ostatnich latach staje się szczególnie popularna. Co zatem oferuje coworking? Przede wszystkim możliwość wynajęcia biurka do pracy na godziny, co jest rozwiązaniem tanim, nowoczesnym i wygodnym. Może stanowić idealną alternatywę dla tych wszystkich, których nie stać na wynajęcia całego biura, ponieważ prowadzą oni bardzo małe przedsiębiorstwa.

Biura na godziny oferują również wiele możliwości dla tych, którzy pracują w domu i muszą czasami skorzystać z pomieszczenia poza nim, aby przeprowadzić ważną rozmowę biznesową, zrobić projekt, czy też spotkać się ze współpracownikami. W biurach coworkingowych, zazwyczaj rozliczamy się za realnie przepracowany czas lub też w ramach określonego abonamentu. W ciągu ostatnich kilku lat, ich liczba na świecie zwiększyła się czterokrotnie i obecnie wynosi przeszło dziesięć tysięcy biur.

Jakie zalety posiada coworking?

Znamy już pojęcie coworkingu, teraz zajmijmy się jego zaletami.

Wyjście z domu i współpraca z innymi

Pracę freelancera, można wykonywać w każdym, dowolnym miejscu na świecie, wystarczy mieć jedynie dostęp do internetu. Jednak po pewnym czasie takiej wolności i pracy w domowym zaciszu, niektórym zaczyna brakować towarzystwa i kontaktu z innymi ludźmi. Również pracując w mieszkaniu, dość szybko odkrywamy, że bardzo ciężko jest nam się skoncentrować i skupić na wykonywanej pracy. W domu pojawia się bardzo dużo pokus, które próbują nas od niej oderwać, spokoju również nie dają dzieci, czy zwierzęta. Przez to wszystko, obowiązki, które powinniśmy wykonać w kilka godzin, robimy nawet i przez kilka dni. W biurze natomiast całą swoją uwagę poświęcamy pracy.

Również trzonem i podstawą coworkingu jest współpraca, pracując bowiem w takim miejscu, istnieje duża szansa na spotkanie osób działających w tej samej branży. Może to zaowocować zdobyciem dodatkowego zlecenia lub też i nowej pracy. Także różnorodność osób, wśród których znajdziemy: tłumaczy, programistów, handlowców, czy też przedstawicieli innych zawodów, może ułatwić nam zbudowanie nowego zespołu i stworzenie wspólnego projektu.

Optymalizacja kosztów i dodatkowe usługi

Coworking jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż wynajęcie własnego pomieszczenia biurowego. Jak wiemy ceny takich lokali, szczególnie w centrum miasta, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Oczywiście dla większych firm może nie stanowić to problemu, jednak już dla mniejszych przedsiębiorców, może być barierą nie do przeskoczenia.

Zatem decydując się na takie rozwiązanie, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy i jednocześnie sami, według własnych potrzeb zaplanować sobie, ile godzin i to w jakie dni, będziemy korzystać z biura. Mamy zagwarantowaną jedną stałą opłatę, w której mamy wliczone wszystko, co jest nam niezbędne do pracy. Czyli jest to nie tylko biurko, fotel, nieograniczony dostęp do internetu, urządzenia biurowe, wszelkie media, ale i inne usługi. Możemy dodatkowo skorzystać np. z sali konferencyjnej lub też usługi wirtualnego biura, które polega na udostępnieniu biura coworkingowego do rejestracji działalności gospodarczej. Wzbudzi to na pewno więcej szacunku w oczach kontrahentów niż nasz dom.

Elastyczność i niezależność

Grafik, według którego będziemy pojawiać się w biurze, ustalmy sobie sami. Możemy zatem cały harmonogram dnia dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. To my decydujemy o tym w jakich godzinach i kiedy będziemy pojawiać się w biurze. Daje to na pewno dużo więcej niezależności, wolności i swobody, jak w przypadku tradycyjnego biura.

Jednak korzystając z biura coworkingowego, warto swój kąt do pracy zaaranżować tak, aby móc swoje obowiązki zawodowe wykonywać również w domu. Tutaj zdecydowanie należy pamiętać o doborze odpowiednich, ergonomicznych i wytrzymałych mebli biurowych. Oczywiście nie mniej ważne jest wygospodarowanie do tego odpowiedniego miejsca, oświetlenia jak i różnych innych dodatków sprzyjających efektywnej pracy.

Czy biuro coworkingowe posiada wady?

Jak widać biuro na godziny posiada mnóstwo zalet, chociaż jak zawsze, wszystko nie jest, aż tak idealne. Co zatem może w ich przypadku okazać się problematyczne?

Warto wspomnieć tu chociażby o tym, że coworking, prężnie rozwija się wyłącznie w dużych miastach. Zatem nie mogą z niego skorzystać mieszkańcy mniejszych miejscowości. Co jeszcze? Oczywiście dochodzą do tego opłaty, może nie tak duże, jak w przypadku tradycyjnego biura, ale zawsze generują więcej kosztów, niż biuro urządzone w domu. Do tego dochodzi jeszcze dyskomfort, w postaci małej powierzchni użytkowej, nie każdemu przedsiębiorcy odpowiada bowiem tylko niewielkie biurko, bez innych dodatkowych mebli biurowych.

Również nie każdy czuje się komfortowo w otwartej przestrzeni, w której nie każdy pamięta o podstawowych zasadach współpracy i dobrym wychowaniu. Dlatego też może okazać się, że głośne zachowanie, czy grająca z radia muzyka, może uniemożliwić komuś skoncentrowanie się na zawodowych obowiązkach.

Coworking jest na pewno ciekawą alternatywą do pracy w tradycyjnym, czy też domowym biurze. Jednak przed podjęciem decyzji, musimy doskonale zastanowić się nad tym, czy coś co dla jednych jest zaletą, dla nas może nie okazać się problemem.

INFOLINIA 800 550 010