Blog

Biurko do biura – jakie wybrać?
data dodania: 9 lipca 2019 / kategorie: Ciekawostki, Meble biurowe

Biuro to miejsce, które musi być zaaranżowane w sposób ergonomiczny i komfortowy. Oprócz tego stanowi reprezentacyjną część firmy, dlatego nie można także zapominać o jego wartości estetycznej. Jednym z najważniejszych elementów przestrzeni biurowej jest biurko. To wokół niego koncentruje się wypełnianie obowiązków pracownika, dlatego musi być dopasowane do pomieszczenia i potrzeb osoby korzystającej z niego.

Współczesna praca w biurze

Mimo że obecnie większość prac biurowych wykonywana jest za pomocą komputera, to nie da się uniknąć w firmie tradycyjnego obiegu dokumentów. Przygotowywanie raportów, umów czy pism urzędowych to tylko niektóre obowiązki pracownika biurowego. Wszystkie te czynności wykonywane są przy biurku, dlatego musi być ono odpowiednio zaprojektowane. Wielkość oraz kształt blatu powinien zostać dopasowany tak, aby biurko pomieściło monitor, klawiaturę, drukarkę oraz inne sprzęty.

W dużych firmach w jednym biurze pracuje kilka osób, którym należy zorganizować przestrzeń umożliwiającą swobodne wykonywanie obowiązków. W takich sytuacjach sprawdzą się systemy biurek, które dla większej wygody mogą być dzielone tapicerowanymi ściankami.

Stanowisko pracy

Dobrze zorganizowane miejsce pracy wpływa na wydajność pracowników oraz ich komfort. Biurka i krzesła biurowe mają duże znaczenie dla zdrowia, dlatego przy aranżacji stanowiska pracy należy uwzględnić potrzeby pracowników. Jeżeli w biurze pracuje kilka osób na zmianę, warto zdecydować się na biurko z regulacją elektryczną. Pozwoli to dopasować wysokość blatu do wzrostu użytkownika, zapewniając mu jednocześnie wygodne warunki do pracy. Dodatkowo stanowisko pracy powinno być:

 • odpowiednio oświetlone,
 • zorganizowane w sposób ergonomiczny,
 • dopasowane do potrzeb pracownika,
 • funkcjonalne,
 • wygodne,
 • przestronne.

Należy przy tym pamiętać, że według zasad BHP, monitor i klawiatura powinny znajdować się na odpowiedniej odległości, dlatego pod tym kątem trzeba dopasować biurko i krzesło.

Rola biurka

W pomieszczeniach biurowych, biurko pełni jedną z najważniejszych funkcji. To na jego blacie wykonywana jest praca i przygotowywane dokumenty. Stanowi także miejsce do przechowywania podręcznych akcesoriów biurowych oraz sprzętu. Przy biurku przyjmowani są klienci, dlatego jest to centralny punkt całego pomieszczenia.

Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do tego mebla, wybierając po prostu model, który będzie współgrał z pozostałym wystrojem wnętrza. Jest to podstawowy błąd, gdyż stanowisko pracy musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Warto więc zwrócić uwagę, czy wybrane biurko posiada dodatkowe elementy wpływające na jego ergonomię, takie jak szuflady czy miejsce na sprzęt komputerowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka do biura

Planując zakup biurka do biura, trzeba przede wszystkim określić parametry techniczne mebla. Najważniejsza jest wielkość blatu oraz wysokość konstrukcji. Należy również określić, czy ma to być stanowisko jednoosobowe, czy z biurka będzie korzystało kilka osób jednocześnie. W tym przypadku warto wybrać model wyposażony w przegrody tapicerowane, które będą dzieliły blat na sektory pracownicze. Ważny jest również kształt mebla i dopasowanie go do parametrów przestrzeni. Dla większej wygody biurko powinno być wyposażone w dodatkowe elementy wpływające na jego funkcjonalność:

 • zamykane szafki i szuflady na dokumenty,
 • mediaporty,
 • listwy funkcyjne,
 • wysuwaną szuflada na klawiaturę,
 • półkę na monitor,
 • kanały kablowe,
 • ścianki działowe w przypadku stanowisk wieloosobowych.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest biurko. Ze względu na intensywną eksploatację, mebel musi wyróżniać się wysoką trwałością, dlatego warto zainwestować w model ze specjalnie laminowanym blatem.