15 stycznia, 2018

Aranżacje biura w 2018 – najnowsze trendy!

W ostatnich latach podejście do projektowania biur uległo znacznej zmianie. Architekci za główny cel stawiają sobie stworzenie takiej przestrzeni, która będzie sprzyjać twórczemu myśleniu i wydajności pracowników. W jej kreowaniu uwzględnia się zarówno zasady ergonomii jak i najnowsze, obowiązujące trendy. Zatem jaka aranżacja biura w 2018 roku będzie najmodniejsza? Zapraszamy do lektury.

Jak prawidłowo urządzić biuro?

Zanim przejdziemy do obowiązujących, tegorocznych trendów zastanówmy się, jak powinno wyglądać prawidłowo zaprojektowane biuro i jakich zasad warto się trzymać? Zdecydowanie dobrze jest pamiętać o tym, aby przestrzeń tworzyła jednocześnie funkcjonalną i gustowną całość. Jest to w końcu miejsce, w którym spędzamy znaczną część każdego dnia.

Podstawę stanowią dobrze dobrane meble biurowe, które dostosowane będą do możliwości psychofizycznych pracownika. Oczywiście ich design jest istotny jednak przede wszystkim dobrze postawić na komfort i wygodę osoby z nich korzystającej. Oprócz mebli, na samopoczucie i maksymalne skupienie pracowników wpływają również oświetlenie, kolorystyka wnętrza, roślinność, a także porządek panujący w biurze.

Zastosowanie zasad ergonomii

Kwintesencją ergonomii jest dostosowanie warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Co to oznacza? Miejsce, w którym wykonywane są obowiązki zawodowe, musi być przyjazne pracownikowi, nie narażać go na dodatkowy stres i umożliwiać ich wygodne wykonywanie. Ergonomiczne meble są w stanie zapobiec występowaniu przykrych dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, czy narządem wzroku, które z czasem mogą przekształcić się w poważne choroby zawodowe.

Należy zatem indywidualnie dostosować wysokość biurka i krzesła do wysokości pracownika. Idealnie sprawdzą się meble, które posiadają opcję regulacji. W ten sposób, w trakcie pracy przy komputerze kręgosłup, oczy, nadgarstki nie będą zbytnio nadwyrężone i obciążone. Również nie bez znaczenia jest zdrowie psychiczne. Dobremu samopoczuciu sprzyjać będą wyciszające ścianki działowe, odpowiednia kolorystyka ścian, oświetlenie i temperatura pomieszczenia.

Aranżacja biura w 2018 roku

Trendy na 2018 rok cały czas koncentrują się wokół rozpoznania indywidualnych potrzeb jednostki i większej personalizacji. Także w tworzeniu przestrzeni, która wydobędzie potencjał i zwiększy efektywność pracowników. Co zatem w aranżacji biur czeka nas w 2018 roku?

Activity – based working

Od kilku już lat obserwuje się rosnącą popularność koncepcji activity – based working. Specjaliści HR i pracodawcy zaczęli w końcu dostrzegać, że na listę zadań realizowanych przez pracowników, składają się najróżniejsze czynności. Mogą być one wykonywane zespołowo lub indywidualnie, a także wymagać różnego poziomu skupienia i koncentracji. Nie wszystkie powierzone obowiązki dobrze wykonuje się przy klasycznym stanowisku pracy. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na wyposażenie biur zgodnie z zasadami tej koncepcji.

Na czym ona polega? Na dostosowaniu rozwiązań projektowych do charakteru zadań wykonywanych przez pracowników. Powierzchnia w tym przypadku nie jest podzielona na pojedyncze, standardowe stanowiska pracy, a na strefy zaprojektowane do wykonywania konkretnych czynności.

Najbardziej optymalne rozwiązanie stanowi połączenie obszernych pomieszczeń do przeprowadzania zebrań i “burzy mózgów”, wygodnych stanowisk biurowych w cichych pokojach, stref odpoczynku, a także pokoi związanych z charakterem przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie umożliwia odbywanie spontanicznych spotkań z innymi pracownikami i tym samym sprawia, że działają oni bardziej kreatywnie.

Najmodniejsze kolory 2018 roku

Co roku Instytut Pantone (który jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie koloru, opracował m.in.unikatową paletę barw) przedstawia nowe trendy widoczne następnie w modelingu, w branży kosmetycznej i wnętrzarskiej. Królem 2018 roku został fascynujący i intrygujący Ultra Violet. Nie należy on do kolorów łatwych, ponieważ może trochę przytłaczać i nie sprzyjać koncentracji w pracy. Jednak na pewno, drobne akcenty, ozdoby lub np. pojedyncza ścianka, sprawią, że biuro nabierze modnego i wyrazistego charakteru.

Postaw na roślinność i tekstury

Moda na eko przyjęła się na dobre, projektowanie biofiliczne zagościło już nie tylko w przestrzeni komercyjnej i domowej, ale również w miejscu pracy. Nie kończy się już na kilku pojedynczych doniczkach czy wazonach z kwiatami lecz np. na ścianach pokrytych mchem. Również we wzornictwie, tak jak w 2017 roku, panować będą motywy roślinne w rozmiarze XL i rdzawe odcienie, inspirowane glebami ferralitowymi. Często w projektowanych wnętrzach pojawia się drewno o podkreślonym usłojeniu, korek, bambus, czy fornir. Wszystkie te zabiegi mają zbliżyć nas do natury i polepszyć samopoczucie.

Modne minimalistyczne wnętrza ociepli i urozmaici zastosowanie różnego rodzaju tekstur. Ciekawym pomysłem jest wyłożenie ścian tkaninami akustycznymi, idealnie wyciszą i nadadzą przyjemny klimat pomieszczeniu.

Warto odświeżyć aranżację biura w 2018 roku poprzez zastosowanie chociaż jednej z powyższych inspiracji.

INFOLINIA 800 550 010